Błąd
  • XML Parsing Error at 1:390. Error 9: Invalid character

Najważniejszą składową pleców jest kręgosłup. Pełni on różnorodne funkcje istotne dla komfortu życia i zdrowia każdego człowieka i dlatego powinien być objęty szczególną ochroną. Niestety istnieje wiele czynników powodujących zaburzenia zarówno stycznej jak i ruchowej funkcji szkieletu a w szczególności kręgosłupa.

Gorsetem, chroniącym kręgosłup, są mocne mięśnie. To dzięki nim nasze ruchy są zwinne i pełne gracji.

Niezbędną w codziennym życiu ruchomość krzyża zapewniają kręgi i dyski oraz zespolone z nim więzadła i mięśnie grzbietowe. One wspierają również kręgosłup w jego funkcji dźwigania całego ciała. By jednak mogły spełniać swoje zadania, muszą być elastyczne, mocne i sprawne. Zwiotczałe lub stwardniałe czy stale przykurczone mogą powodować silne bóle przy wykonywaniu najmniejszego już ruchu.

Nieprzyjemnym objawom bólowym zapobiec może systematycznie wykonywana gimnastyka , zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy i wypoczynku oraz starannie zbilansowana dieta bogata w wapń. Kiedy jednak przeciążony kręgosłup zawoła o pomoc – konieczna może okazać się rehabilitacja i leczenie farmakologiczne.

Tym, którzy cierpią na dolegliwości kręgosłupa lub są na nie szczególnie narażeni, ortopedzi zalecają tzw. gimnastykę korekcyjną, czyli wykonywane pod okiem specjalisty zestawy ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie mięśni szkieletowych. Ci, u których ból kręgosłupa pojawia się rzadko i nie jest szczególnie uciążliwy, dla zachowania dobrej kondycji mogą poprzestać na tradycyjnym aerobicu czy stretchingu, a także coraz popularniejszej jodze. Jednym i drugim nieocenione przysługi odda pływanie, wymuszające aktywny trening mięśni grzbietu, rozluźniające napięcia, korzystnie wpływające na układ oddechowo- krążeniowy i skutecznie redukujące stres.

Każdego dnia warto też poświęcić kwadrans na wykonanie krótkiej gimnastyki w domu. Powtarzane rano i wieczorem przysiady, skłony, proste ćwiczenia rozciągające kolejne partie mięśni pomagają zachować elastyczność i sprawność mięśni szkieletowych, pobudzają krążenie i skutecznie odprężają. Korzystając z usług fitness klubów czy gimnastykując się samodzielnie trzeba koniecznie pamiętać o prawidłowym wykonywaniu wszystkich ćwiczeń – w przeciwnym razie ich efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Zadbaj więc o „ZDROWE PLECY” i pamiętaj, że TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

 

DEKALOG "ZDROWYCH PLECÓW "


1. Bądź aktywny! - wzmacniaj i rozwijaj mięśnie grzbietu; silne i zdrowe – na długo pozwolą Ci zachować dobrą kondycję i prawidłową postawę (wybierz się na siłownię, stopniowo poprawiaj ich kształt i zwiększ ich wytrzymałość silne mięśnie grzbietu znacznie odciążają kręgosłup)

 

2. Ćwicz pod nadzorem - mięśnie grzbietu łatwo przeforsować, można również nabawić się poważnego urazu jeżeli ćwiczenia nie będą prawidłowo wykonywane, pamiętaj by trening był wykonywany zawsze w zgodnie z instrukcją (jeżeli jesteś początkującym zasięgnij porady trenera)

 

3. Pamiętaj o diecie! - nadwaga i otyłość to najwięksi wrogowie zdrowych pleców. Każdy "nadprogramowy" kilogram przyczynia się do poważnego obciążenia kręgosłupa. Pamiętaj by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w wapń (wzmacnia on kości i zapobiega powstaniu osteoporozy): ser żółty, kefiry, jogurty naturalne

 

4. Nie garb się! - niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego iż odpowiednia postawa jest ważnym czynnikiem przy zachowaniu zdrowej sylwetki. Utrzymanie prawidłowej postawy w czasie pracy (zwłaszcza podczas wielogodzinnego stania lub siedzenia) i odpoczynku to warunek zachowania zdrowia i pięknej wyprostowanej sylwetki

 

5. Przeciągaj się - koci grzbiet, a potem staranne rozprostowanie pleców i kończyn skutecznie przygotują kręgosłup do codziennej pracy po nocnym odpoczynku, a w trakcie dnia – złagodzą napięcia mięśniowe

 

6. Nie martw się - stres i zmartwienie to wróg twoich pleców. Ważnym elementem profilaktyki bólu pleców jest również walka ze stresem. Zdenerwowanie, szczególnie utrzymujące się przez dłuższy czas, wiąże się ze zwiększeniem napięcia mięśniowego - głównie w okolicach karku - i może być bezpośrednią przyczyną uporczywego bólu

 

7. Oszczędzaj kręgosłup! - podnosząc ciężary zawsze uginaj kolana (nigdy nie podnoś ciężkiego sprzętu z wyprostowanymi kolanami) zakupy noś w obu rękach, plecak zamiast na jednym ramiączku zawieź na dwóch rozkładając ciężar równomiernie; szpilki pozostaw tylko od święta - na co dzień wybieraj buty na 3-4 centymetrowym obcasie, podczas mycia głowy prysznicem nigdy nie pochylaj się nad wanną (najlepiej byś włosy myła na stojąco, jeżeli nie ma takiej możliwości ugnij nogi w kolanach i wypnij pośladki do tyłu obniż plecy do momentu aż będą tworzyć z nogami kąt prosty)

 

8. Zrelaksuj się - odpocznij, weź ciepłą kąpiel, ciepło rozluźnia mięśnie i daje uczucie odprężenia, dodatkowo wykonany masaż skutecznie zredukuje napięcie mięśniowe i złagodzi bóle grzbietu

 

9. Śpij wygodnie! - wybieraj materace o średniej twardości, lub twarde, zrezygnuj z mięciutkich łóżek, pod którymi zapadniesz się. Wybieraj średnio - twarde materace, które lekko dopasowują się do kształtów twojego ciała i utrzymają kręgosłup we właściwej pozycji. Przed snem porządnie przewietrz pokój - świeże powietrze pomoże rozluźnić napięcie i ułatwi odpoczynek (pamiętaj iż w sypialni powinna panować temperatura ok. 18 stopni C)

 

10. Dbaj o zdrowie – bóle pleców mogą być wynikiem wielu dolegliwości niezwiązanych z układem kostnym czy mięśniowym – często ich przyczyną są schorzenia serca, wątroby, nerek czy narządów rodnych. Zanim rozpoczniesz batalię o kręgosłup – dokładnie się przebadaj (nie lekceważ nawet sporadycznie występującego bólu, kiedy plecy zaczynają "o sobie przypominać" różnymi niepokojącymi objawami to znak iż dzieje się z nimi coś niedobrego)

 

 

Jeśli mięśnie pleców są słabe, wystarczy zmęczenie lub niewielkie przeciążenie, by zaczęły się kurczyć i naprężać. Do napiętych mięśni gorzej napływa krew, a z nią tlen i składniki odżywcze. Gdy krew źle krąży, nie są też wypłukiwane z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. To właśnie sprawia, że dokucza nam sztywność karku, pojawiają się bolesne napięcia szyi czy bóle w okolicy krzyża. Przy niewielkich dolegliwościach możesz sobie pomóc sam. Jak zwykle niezawodna okazuje się gimnastyka. Sprawdź :-)

 

Lektura: www.zdroweplecy.com

 

Zapraszamy na gimnastykę Zdrowe Plecy. Trening skierowany dla kobiet,  mężczyzn i dzieci powyżej 15 roku życia.

W  poniedziałki o 19:40 gimnastyka na dużych piłkach z Kają i w środy  na 19:40 gimnastyka z przyrządami z Gosią
.